13.09.2018

Altom zaprasza na 41. Bieg Lechitów

93d50ac3d92a3fe446194edb88291e84

Już w niedzielę, 16. września odbędzie się kolejna edycja Biegu Lechitów, jednego z 10. najważniejszych polskich półmaratonów, rozgrywanych na ulicach Gniezna. To bez wątpienia największa w naszym mieście impreza biegowa, która każdego roku gromadzi tysiące sportowców z całej Polski, a także Europy i świata. „Trasa obejmuje dystans półmaratonu i jest atestowana przez PZLA. Posiada walory krajobrazowe i przyrodnicze, co dla wielu biegaczy ma duże znaczenie. Najczęściej jednak słyszymy opinie, że stąpanie po ziemiach o tak ogromnym znaczeniu historycznym, jest dla nich niezwykłym przeżyciem i dodatkową motywacją” – mówi Andrzej Krzyścin, Dyrektor Biegu Lechitów i szef Klubu Sportowego Altom Gniezno, organizującego wyścig.

mapa2

Zmagania sportowe u źródeł państwa polskiego to swoista lekcja historii zarówno dla uczestników, jak i kibiców zgromadzonych wzdłuż trasy półmaratonu. Z edycji na edycję jej dokładny przebieg jest udoskonalany, modyfikowany, dostosowywany do wymagań policji i zarządu dróg. Dobra jakość nawierzchni oraz możliwość wyznaczenia objazdów dla innych uczestników ruchu to również jej niewątpliwe atuty. Ze względu na swą specyfikę Bieg Lechitów gromadzi tysiące uczestników, a także ich rodziny i sympatyków sportów biegowych z całego kraju i zza granicy. To wydarzenie jest także cenną okazją do promocji Gniezna, zarówno jako Pierwszej Stolicy Polski, jak i miasta aktywnego oraz przyjaznego biegaczom.

trasa 41. BL

Od pierwszej edycji Biegu Lechitów rozgrywane są także wyścigi dla dzieci i młodzieży, na dystansach dopasowanych do ich możliwości. Na mecie biegu, usytuowanej na Pl. Św. Wojciecha organizatorzy  zapewniają również atrakcje dla przedszkolaków – Staropolskie Igrce Małych Lechitów. Najmłodsi uczestnicy będą mieli szansę poczuć atmosferę sportowej rywalizacji oraz otrzymają prawdziwe odlewane medale okolicznościowe i koszulki małego biegacza.

Warto podkreślić, że na sukces biegu składają się miesiące planowania, spotkań organizacyjnych, działań z zakresu logistyki, które łącznie wymagają zaangażowania kilkunastu członków Klubu Sportowego Altom, a w dniu wyścigu kilkuset wolontariuszy. Największą motywację do działania dają organizatorom niesamowite emocje, które towarzyszą przekraczaniu mety przez kolejnych uczestników – wzruszenie i radość z pokonania dystansu, przeżywają nie tylko sami biegacze, ale często całe rodziny i przyjaciele.

Impreza o tak ogromnym zasięgu nie odbyłaby się pomocy sponsorów. Firma Altom od lat konsekwentnie stawia na sport i poprzez Klub Sportowy Altom aktywnie wspiera organizację imprez biegowych. „Altom, jest firmą rodzinną, a wśród wartości, które cenimy zarówno w życiu osobistym i działalności biznesowej, ważne miejsce zajmuje kultura fizyczna. Kochamy bieganie, bo jako najprostsza forma aktywności, nie wymaga profesjonalnego sprzętu, zespołu, boiska czy specjalnej sali do ćwiczeń. Biegać możemy o każdej porze, w każdym miejscu i niemal przy każdej pogodzie.” – mówi Paulina Żurowska-Wrzesińska, wiceprezes firmy Altom z Gniezna, sponsora strategicznego biegu. „Za pośrednictwem Klubu Sportowego Altom od kilkudziesięciu lat wspieramy Bieg Lechitów i z dumą patrzymy na rozwój tej imprezy, która dziś jest w Koronie Polskich Półmaratonów. Włączamy się w organizację biegów ulicznych, nie tylko ze względu na widowiskowe współzawodnictwo, ale również dlatego, że dają one możliwość promowania pozytywnych wartości, jakie niesie kultura fizyczna i zarażają innych pasją biegową.”

Tegoroczny Bieg startuje tradycyjnie z Ostrowa Lednickiego w niedzielny poranek 16 września. Szczegóły związane z przebiegiem trasy i wszystkimi atrakcjami na stronie www.bieglechitów.pl