12.11.2015

Bieg Patriotyczny w Gnieźnie

11 listopada, dokładnie o godzinie 11:11, po oddaniu komendy przez marszałka Józefa Piłsudskiego, fala zawodników w biało-czerwonych koszulkach zalała gnieźnieńskie ulice. Gnieźnianie po raz pierwszy świętowali odzyskanie niepodległości aktywnie ? podczas Biegu Niepodległości. Trasa biegu wynosiła 11 kilometrów. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle po około 5,5 kilometra ulicami miasta. Bardzo ciekawa trasa, okazała się również wymagająca.

Liczne podbiegi na wzniesieniach i siąpiący deszcz nie ułatwiały rywalizacji. Nie przeszkodziło to jednak prawie 500 zawodnikom, którzy potraktowali bieg przede wszystkim jako swój sposób uczczenia ważnego dla Polaków święta.

Jako pierwszy na mecie zameldował się Zbigniew Kledzik z Chomiąży Szlacheckiej z czasem netto 37 minut i 5 sekund, kolejny był Andrzej Krzyścin z gnieźnieńskiego Klubu Altom z rezultatem 37 minut i 52 sekund, a trzecim Mateusz Byczkowski z Oś AZS Poznań, który uzyskał wynik 38 minut i 11 sekund. Jako pierwsza kobieta na mecie zameldowała się Ewa Peksa, która przybiegła na metę po 44 minutach i 9 sekundach. Kolejna była Arleta Ludwiczak, a trzecia Adrianna Zeidler.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Główną nagrodą było 11 111 groszy, a 111 zawodnik na mecie otrzymał nagrodę ? markowy zegarek. Wręczono również wyróżnienia dla najlepszych gnieźnian i nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. Firma ALTOM oprócz kompletu noży marki Gerpol i pamiątkowych kubków dla wszystkich uczestników biegu, ufundowała również nagrody za pierwsze 3 miejsca w kategorii generalnej kobiet i mężczyzn ? kolekcja kuchenna Alice. Na wszystkich zawodników na mecie czekały medale oraz ciepły posiłek i rogale.

Wydarzenie urozmaicał także śpiew sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury, a także chóru Dzwon. Bardzo duże zainteresowanie wzbudzało także stoisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Dragoner”.

http://www.tvn24.pl/poznan,43/bieg-pelen-symboliki-w-pierwszej-stolicy-polski,593737.html

 klubaltom.pl