8.12.2021

Jak powitać Nowy Rok z fasonem – wybieramy odpowiednie kieliszki do napojów alkoholowych

kieliszki do szampana

Trudno wyobrazić sobie Sylwestra bez tradycyjnego toastu szampanem, a okres świąteczny bez eleganckich kieliszków do napojów alkoholowych. O tej porze roku Państwa klienci będą chcieli uzupełnić wyposażenie domu o szklane naczynia do alkoholu. W związku z tym warto poszerzyć asortyment sklepu o jakościowe produkty z oferty Altom Design. Wybór odpowiednich kieliszków ułatwi przygotowany przez nas poradnik.

Jakie są rodzaje szkła?

Kieliszki i inne naczynia do napojów alkoholowych to asortyment chętnie kupowany w okresie świątecznym. Warto wiedzieć, jakie są rodzaje szkła oraz jakich kieliszków użyć do konkretnych gatunków alkoholi. Wiedza na ten temat pomoże Państwu stanąć w pozycji eksperta i szczegółowo odpowiedzieć na pytania klientów.

Jakie rodzaje szkła są produkowane i jakie mają właściwości?

  • Szkło sodowe – najpopularniejsze szkło w naszych domach. Wytwarza się je z piasku kwarcowego, tlenku wapnia i węglanu sodu. Ma mnóstwo zalet: jest lekkie, można je pięknie barwić, nie przejmuje też zapachów i smaków.
  • Szkło kryształowe – szkło z dodatkiem tlenku ołowiu (stąd inna nazwa: szkło ołowiowe). Błyszczące, eleganckie, doskonale przezroczyste, ale droższe niż inne rodzaje.
  • Szkło borokrzemowe – szkło z domieszką tlenku boru, który sprawia, że materiał staje się odporny na wysoką temperaturę, czyli wolniej się nagrzewa i stygnie. Z tego rodzaju szkła robi się przede wszystkim szklanki termiczne.

Najpopularniejsze produkty, takie jak naczynia do napojów alkoholowych, wykonuje się przede wszystkim ze szkła sodowego. Nasza oferta obejmuje wysokiej jakości szkło stołowe marki Altom Design. Naczynia powstają w słynnej holenderskiej firmie Royal Leerdam, produkującej doskonałe szkło już od 130 lat. W związku z nadchodzącymi świętami i Sylwestrem, warto poszerzyć asortyment sklepu o eleganckie kieliszki dostępne w hurtowni Altom.

Jakie rodzaje kieliszków stosuje się do różnych rodzajów wina?

Poszczególne rodzaje napojów podaje się w przeznaczonych do tego celu kieliszkach. To najlepszy sposób na wydobycie pełni bukietu smaków i zapachów z alkoholu. Warto także pamiętać, że wiedza na temat odpowiedniego serwowania alkoholi to nieodłączna część savoir vivre.

Kieliszki do czerwonego wina

Kieliszki do czerwonego wina mają większą pojemność niż kieliszki do wina białego. Wynika to z tego, iż przed konsumpcją winem czerwonym należy „zakręcić”, by w pełni uwolniło swój aromat. Muszą być też szerokie, by wino miało jak najwięcej kontaktu z powietrzem, co poprawia jego smak i aromat. Powinny być z przezroczystego szkła, które pozwoli pokazać kolor wina w całej okazałości. Szkło musi być cienkie, by można było ogrzać je dłonią i wydobyć zapach szlachetnego trunku.

kieliszki

Kieliszki do wina czerwonego Altom Design Rubin 530 ml

 

W ofercie marki Altom Design znajdą Państwo wiele wyjątkowych zestawów kieliszków do czerwonego wina, w tym eleganckie kieliszki Altom Design Onyx z czarną nóżką (21 cm długości) o pojemności 330 ml. Do degustacji czerwonego wina idealnie nadają się też kieliszki Altom Design Rubin o pojemności 530 ml. Warto zwrócić przy tym uwagę, że z tej samej kolekcji zamówić można kieliszki do białego wina Altom Design Onyx o mniejszej pojemności (250 ml).

Kieliszki do białego wina

Białe wino nie wymaga kontaktu z powietrzem tak jak wino czerwone, a więc kieliszki do białego wina powinny być mniejsze i smuklejsze. Powinny mieć jednak tak samo wysoką nóżkę, by można było wygodnie trzymać je w dłoni bez obejmowania czaszy. Mają różne kształty, wśród których dużą popularnością cieszą się kieliszki o kształcie klasycznego tulipana o lekko rozchylonych płatkach lub kieliszki typu baloon.

Z oferty marki Altom Design warto wybrać np. kieliszki do wina białego Altom Design Rubin. Mają uniwersalny, smukły kształt, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w swojej roli.

kieliszki

Kieliszki do wina białego Altom Design Rubin 370 ml

 

Kieliszki do szampana

W trakcie Sylwestra zwyczajowo wznosi się toast szampanem lub innym winem musującym. Aby wydobyć z tego trunku pełnię aromatu, potrzebne będą kieliszki do szampana. Czym się różnią od kieliszków do czerwonego lub białego wina? Ich zadanie to jak najdłużej zatrzymać „bąbelki” w środku, dlatego też powinny być smukłe, wysokie, z niewielkim wylotem i wąskim dnem. Dzięki temu wino musuje dosłownie do ostatniego łyku.

W hurtowni Altom czeka na Państwa elegancki i ponadczasowy komplet 6 kieliszków do szampana Altom Design Rubin. Są długie i smukłe, a dodatkowo efektownie prezentują się podczas wznoszenia toastów.

kieliszki do szampana

Kieliszki do szampana Altom Design Rubin 220 ml

 

Inną pełną gracji propozycją jest zestaw 6 kieliszków do szampana Altom Design Onyx. Stylowa czarna nóżka zapewnia im stabilność, a uniwersalny kształt pozwala dopasować je do każdej zastawy stołowej.

Jakie kieliszki do martini, whisky, koniaku, likieru, wódki?

Mocniejsze alkohole także należy podawać w kieliszkach, które najlepiej oddadzą ich smak i aromat.

kieliszki

Kieliszki do martini Altom Design Diamond 260 ml

 

Wiedza, w jakich kieliszkach serwować napoje alkoholowe, to ważna część savoir vivre’u. Przyda się zwłaszcza pod koniec roku i w okresie karnawałowym, gdy szkło stołowe cieszy się ogromną popularnością. W związku z tym klientom warto zaproponować kieliszki marki Altom Design – to eleganckie i ponadczasowe szkło, które docenią koneserzy dobrych alkoholi.