6.05.2019

Jak nakryć stół na Komunię w domu

Polska porcelana MariPaula geometria i stella Pierwsza Komunia

I Komunia Święta to niezwykłe przeżycie dla całej rodziny. Uroczystość wiąże się z wieloma przygotowaniami, w tym również z organizacją przyjęcia. Coraz częściej uciekamy z zatłoczonych restauracji i wracamy do organizowania uroczystości w zaciszu własnego domu. W tym dniu warto zadbać o pięknie nakryty stół, który będzie nawiązywał do odświętnego charakteru wydarzenia. 

Przyjęcie komunijne – obrus na stół

Zaczynamy od obrusu, który jest bazą nakrycia. Naturalnym wyborem na komunię będzie kolor biały lub delikatny odcień écru, ale możemy go również przełamać dodaniem odrobiny koloru w postaci bieżnika lub serwetek. Doskonale sprawdzą się subtelne dodatki w kolorze błękitnym, złotym, srebrnym lub różowym.

Materiałowe serwetki przy każdym nakryciu będą bardziej eleganckie niż papierowe i świetnie sprawdzą się jako dekoracje stołu komunijnego – mogą więc wystąpić w jednym z wymienionych wyżej kolorów. Bardzo naturalnie będzie prezentował się obrus lniany, który stanie się subtelnym tłem dla białej porcelany, jasnych świec i kwiatów. Wykończony białą koronką podkreśli dziecięcy charakter uroczystości. Dodatkowo koronkę możemy wykorzystać do udekorowania każdego nakrycia, oplatając nią małe szklane wazoniki czy słoiczki, w których umieścimy drobne, białe kwiaty. Można je również napełnić wodą i położyć na niej drobne świeczki typu tealight.

Elegancka porcelana

W roli głównej na stole oczywiście powinna znaleźć się zastawa porcelanowa. Firma Altom jako pierwszy w Polsce dystrybutor, stworzyła własny, autorski fason porcelany MariaPaula, produkowany w najlepszych polskich fabrykach porcelany Ćmielów i Karolina. Elegancka porcelana dostępna jest w kilku różnych fasonach oraz dekoracjach. Zastawa sprzedawana jest w zestawach oraz na sztuki, dzięki czemu możemy skompletować zestaw dopasowany do naszych potrzeb. Porcelana, która towarzyszy nam w najważniejszych chwilach i podczas rodzinnych uroczystości musi być elegancka i doskonałej jakości. Na przyjęcie komunijne w domu idealnie sprawdzi się klasyczny serwis obiadowy z białej porcelany MariaPaula Klasyka Biała lub MariaPaula Klasyka Złota Linia, z delikatnym złotym zdobieniem.

Polska porcelana MariaPaula Nova Ecru Pierwsza Komunia

Dekoracja stołu komunijnego – ważne detale

Obok elegancko złożonej serwetki przy każdym talerzu powinna znaleźć się winietka z imieniem osoby, która ma zasiąść na danym miejscu. Może być ona wypisana ręką dziecka – będzie to dla gości niezwykle miły gest. Pamiętajmy, że dobry plan usadzenia gości przy stole pozwoli uniknąć niezręcznych sytuacji i sprzyja udanym rozmowom podczas przyjęcia.

Ozdoby komunijne na stół to przede wszystkim świeże kwiaty. O tej porze roku można znaleźć wiele kwitnących roślin, krzewów czy drzew w parkach i ogrodach. Warto więc skorzystać z tego, co oferuje nam natura i zainspirować się na przykład kwitnącym bzem. Oprócz świeżych kwiatów w wazonach, warto zadbać o ozdoby komunijne na stół w podobnym kolorze (w tym wypadku będzie to delikatny fiolet, zbliżony do lawendy). Mogą to być liliowe winietki, niektóre świeczki, serwetki czy podkładki pod talerze.

Możemy również postawić na bardziej egzotyczne rozwiązania, np. liście eukaliptusa czy sukulenty. Wtedy rośliny możemy wybrać dużo wcześniej przed uroczystością, pozostawiając ostatnie dni na inne, ważniejsze sprawy. Nieco surowszy klimat roślin będzie doskonale współgrał z lnianym obrusem, beżowymi serwetami i prostymi świecznikami.

Warto zaopatrzyć się w szklane wazony, misy i salaterki, które przydadzą się do wyeksponowania roślin. Do ułożenia kwiatów na stole można wykorzystać również elementy zastawy stołowej – wazy, dzbanki czy filiżanki. Wazony, świeczniki i serwetniki to istotne elementy dekoracji stołu na komunię – ważne, by tworzyły spójną kompozycję.

Polska porcelana MariaPaula biala Pierwsza Komunia

Przyjęcie komunijne w ogrodzie – jak je przygotować?

Jeżeli dysponujemy ogrodem, warto urządzić przyjęcie komunijne na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza prognoza pogody może się nie sprawdzić – zawsze musimy mieć w zanadrzu plan awaryjny, dzięki któremu szybko i sprawnie przeniesiemy przyjęcie do domu.

Urządzając komunię w ogrodzie warto mieć na uwadze kilka rzeczy. Po pierwsze – warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, który może strącić lub porwać lekkie przedmioty (np. serwetki). Dekoracje komunijne powinny więc być dość ciężkie, by utrzymać się na stole, a serwetki najlepiej umieścić pod talerzami lub sztućcami.

Zaproszenia komunijne powinny zawierać informację o miejscu, w jakim odbędzie się przyjęcie, by goście mogli dostosować swój ubiór do okoliczności. Urządzając przyjęcie w ogrodzie musimy pamiętać również o oświetleniu – przydadzą się lampiony, lampki w stylu cotton balls, miniaturowe kominki, świeczniki i inne źródła światła. Będą to zarazem urocze ozdoby komunijne, które nadadzą uroczystości magicznego klimatu.

Polska porcelana MariaPaula geometria Pierwsza Komunia

Aranżacja stołu komunijnego

Pamiętajmy o poprawnym ustawieniu elementów nakrycia stołu. Wskazówką będzie kolejność podawania dań. Oto kilka najważniejszych zasad:

  • Sztućce układajmy w kolejności od zewnątrz do wewnątrz. W zależności od rodzaju podawanych dań, po prawej stronie talerza powinny znajdować się kolejno: nóż do dania głównego, łyżka do zupy, nóż do przekąski, natomiast po lewej stronie od talerza powinny się znaleźć widelec do dania głównego i widelec do zakąsek.
  • Łyżka i widelec powinny być ułożone grzbietem do dołu, natomiast nóż musi być skierowany ostrzem w stronę talerza.
  • Zgodnie z zasadami savoir-vivre, sztućce deserowe są umieszczane nad talerzem – widelczyk do ciast powinien być skierowany w prawo, zaś łyżeczka w lewo.

W ofercie Altom do zestawów sztućców polecamy również narzędzia stołowe – łyżki do sałat czy łopatki do ciast.

Polska porcelana MariaPaula biała Komunia Święta ułożenie sztućców

 

Jeśli chodzi o serwowanie napojów, to pamiętajmy, aby szklanki, kieliszki i filiżanki ustawiać zawsze po prawej stronie nakrycia. Szklanka lub kieliszek do wody powinny być ustawione najbliżej środka nakrycia. Filiżanka może stać na stole od początku posiłku, po zewnętrznej stronie przy kieliszkach. Może także być podana dopiero w czasie deseru.

Oto proste podpowiedzi, jak przygotować przyjęcie komunijne w domu. Pamiętajmy, by ozdoby na komunię na stół były spójne i nie zabierały potrzebnej przestrzeni – musimy przecież umieścić tam jeszcze półmiski z jedzeniem, wazy i patery.