9.05.2016

Savoir vivre – naucz się, jakich sztućców do czego używać

 

Dobre wychowanie i kultura osobista to nie tylko sposób bycia i wysławiania się. To przede wszystkim uprzejmość i życzliwość względem drugiego człowieka. Savoir vivre uczy szacunku do drugiej osoby oraz pomaga dopasować się do każdej sytuacji. Czy wiedzieliście, że tyczy się to również zachowania przy stole? Choć zazwyczaj związane jest to z wystawnymi przyjęciami czy spotkaniami biznesowymi, warto wiedzieć, jakie reguły obowiązują w takich okolicznościach. W końcu każdy chce pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.

Savoir vivre ? najważniejsze zasady

O ile podczas spotkania ze znajomymi nie ma tego problemu, to w przypadku uroczystej kolacji lub bankietu często pojawia się dylemat, jak radzić sobie z większą liczbą sztućców na stole. Pamiętając o kilku najważniejszych zasadach można uniknąć nerwowego rozglądania się wokół i podpatrywania co robią inni. Podstawowa i najważniejsza zasada brzmi: sztućce ułożone są w kolejności podawania dań. Zarówno ze względów estetycznych, jak i organizacyjnych. Kilkudaniowy posiłek rozpoczyna się sięganiem po sztućce położone najdalej od talerza, kolejno zbliżając się do tych, które leżą najbliżej. Dzięki temu zarówno gospodarz jak i goście unikają zamieszania i pustych przestrzeni. Ponadto, stół wciąż wygląda pięknie i równocześnie nie ma ryzyka strącenia pozostawionych łyżek lub widelców.

0101001649

Jakie sztućce do jakich potraw?

Duża liczba sztućców może przyprawić o zawrót głowy. Ich niespotykane na co dzień kształty mogą speszyć nawet bardzo pewną siebie osobę. Ale nie ma co się martwić! Pamiętając, że ułożone są w odpowiedniej kolejności, nie ma mowy o pomyłce i użyciu ich do nieodpowiedniego dania. Warto jednak przed posiłkiem zapoznać się z kilkoma najczęściej spotykanymi sztućcami:

  • do ryb ? w tym przypadku widelec ma krótsze ząbki i jest szerszy od standardowego, a nóż jest tępy, bardziej wypukły ze ściętą końcówką, co pozwala skuteczniej oddzielić kawałki mięsa od ości;
  • do makaronu ? wydawałoby się, że wystarczy zwykły widelec, natomiast do pysznej włoskiej pasty powinniśmy używać takiego z 3 ząbkami, dzięki czemu łatwiej będzie nabić lub nawinąć makaron;
  • do steków ? tutaj nóż jest krótszy i wyposażony w ostrzejsze ząbki, tak aby z łatwością pokroić mięso bez miażdżenia lub rozszarpywania go;
  • do zakąsek i ślimaków ? ten widelec ma tylko dwa ząbki i z łatwością wbija się w niewielkie lub mokre produkty. W przypadku ślimaków często wykorzystywane są specjalne szczypce, którymi przytrzymuje się skorupkę;
  • zestaw do tortu ? płaski, szerszy nóż precyzyjnie pokroi ciasto bez szarpania czy zgniatania, a dzięki łopatce z łatwością umieścisz kawałek deseru na talerzu.

Sztućce Venus_Gerpol (1)

Sztućce, które warto mieć

Warto zakupić również sztućce, które nie tylko ułatwią ucztowanie Tobie i Twoim gościom, ale również przydadzą się na co dzień.

  • Długie łyżeczki do deserów ? nikt nie lubi brudnych dłoni lub rękawów podczas jedzenia, dlatego te sztućce świetnie sprawdzą się, gdy deser podany jest w pucharkach o fantazyjnym kształcie lub w wysokich szklankach.
  • Widelczyki do ciasta ? są znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze niż łyżeczki. Zdecydowanie łatwiej z ich pomocą oddzielić kęsy ciasta, zwłaszcza jeśli przed nami stoi kilkuwarstwowy kawałek tortu.
  • Zestaw łyżek do sałaty ? dzięki nim każdy bez najmniejszego trudu nałoży sałatkę, nie martwiąc się, że część jej składników spadnie na stół.

Jak odkładać sztućce?

Warto wiedzieć, jak powinniśmy układać sztućce w konkretnych sytuacjach. Gdy potrzebujemy zrobić przerwę w posiłku, odejść od stołu czy jesteśmy zajęci rozmową z osobami obok, a nie chcemy, by ktoś zabrał nam nasz talerz ? musimy dać konkretny sygnał. Wystarczy ułożyć sztućce na talerzu, a dokładnie: widelec na godzinie ósmej, a nóż na czwartej i będziemy pewni, że kelner nie tknie naszej potrawy. Natomiast na koniec posiłku sztućce wystarczy ułożyć równolegle po skosie. To całkiem łatwe, prawda? A jakie pomocne!

Najczęstsze gafy popełniane przy stole

Każdy chyba pamięta, jak rodzice do znudzenia powtarzali nie siorb, nie chlip, łokcie ze stołu, nie wkładaj noża do ust, nie baw się jedzeniem?

Podczas eleganckiej kolacji lub uroczystego spotkania powinniśmy się bardziej kontrolować. Zwłaszcza, że nigdy nie wiemy, kto może w danej chwili na nas patrzeć.

  • Gdy spożywamy posiłek, sztućce należy trzymać mniej więcej w połowie ich długości. Kurczowe trzymanie blisko ostrza lub główki nie tylko będzie niewygodne, ale również uniemożliwi sprawne pokrojenie dania, zwiększając przy tym ryzyko poplamienia siebie, sąsiada lub stołu.
  • W trakcie ożywionej dyskusji nie gestykulujmy ze sztućcami w dłoni. Kawałki jedzenia na ubraniu to nic przyjemnego, a do tego łatwo zrobić komuś krzywdę.
  • Łyżki, czy to do zupy czy do kawy, po użyciu za każdym razem należy odłożyć na spodek. Plamy na obrusie wprowadzą w zakłopotanie zarówno sprawcę bałaganu, jak i gospodarza.
  • Nawet jeśli jedno z dań było wybitnie dobre, nie wypada samemu prosić o dokładkę ? gospodarz przyjęcia może nie być przygotowany na taką ewentualność, szczególnie jeśli w planie jest więcej potraw, którymi chciałby poczęstować swoich gości.

Zachowaj klasę w każdej sytuacji

Główną zasadą savoir vivre jest umiejętne dostosowanie zachowania do okazji i stylu przyjęcia, jaki dyktuje gospodarz. Już samo zaproszenie sugeruje ton, w jakim odbędzie się spotkanie. Wyłamanie się ze schematów byłoby po prostu w złym guście. Szanujmy wysiłek gospodarza, bądźmy wdzięczni za to, co przygotował i nie wytykajmy nikomu błędów. Cieszmy się za to miłym towarzystwem i pysznym jedzeniem.

Teraz, skoro już znasz podstawowe zasady savoir vivre przy stole i wiesz do czego służą odpowiednie sztućce, możesz śmiało pochwalić się swoją wiedzą i obyciem. Powodzenia!

Venus_a