W niedzielę 19 września br., już po raz kolejny odbył się najstarszy półmaraton w Polsce – Bieg Lechitów, którego historia rozpoczyna się w 1978 roku, kiedy to narodziła się idea zorganizowania półmaratonu z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. Od tego momentu odbyły się już 44. edycje, a nas niezmiernie cieszy fakt, że tegoroczna impreza biegowa powróciła do swojego blasku, po przerwie spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami.
Bieg Lechitów to jeden z dwóch najstarszych biegów ulicznych w Polsce i przebiega na trasie, którą jak podają kroniki, przebył pieszo cesarz Otton III w ramach swojej pielgrzymki na Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku. W tegorocznej 44. edycji udział wzięło 1500 uczestników, którzy o godzinie 11:00 wyruszyli z wioski startowej w Dziekanowicach niedaleko Ostrowa Lednickiego i przebyli 21 kilometrów, docierając na metę zlokalizowaną na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie.
Jako pierwszy bieg ukończył Arkadiusz Gardzielewski, aktualny mistrz Polski w maratonie oraz tegoroczny olimpijczyk. W kategorii kobiet najlepszy rezultat osiągnęła Monika Brzozowska. W czasie ceremonii dekoracyjnej oboje laureaci zostali koronowani na króla i królową tegorocznego biegu. Jak co roku nagrodzono również „Wiernych Lechitów”, czyli biegaczy którzy nieprzerwanie od 1978 roku brali udział we wszystkich dotychczasowych edycjach tej imprezy. Są to: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski oraz Jerzy Nawrot.
Staropolskie Igrce Małych Lechitów
Imprezie towarzyszyły również biegi młodzieżowe oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków. Juniorzy, w zależności od kategorii wiekowej, startowali na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów.
Biegi juniorów odbywały się w dziesięciominutowych odstępach, a po zakończeniu każdego z nich dzielni biegacze przystępowali do ceremonii dekoracyjnej. Zwycięzcy wywalczyli sobie nagrody, a pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale.
Skoro o medalach mowa
Każdy uczestnik wraz z pakietem startowym otrzymał pamiątkową koszulkę oraz medal, który warto wspomnieć jest kontynuacją dwuletniego cyklu. Podczas zeszłorocznej, 43. edycji zawodnicy mieli okazję zdobyć medal z wizerunkiem prawego skrzydła Drzwi Gnieźnieńskich, unikatowego zabytku sztuki romańskiej, przedstawiającego życie i śmierć św. Wojciecha. W tym roku medal przedstawia lewe skrzydło, co uczestnikom obu edycji, dało możliwość stworzenia kompletnej i niepowtarzalnej pamiątki.
Biegi korespondencyjne w dobie pandemii
Organizatorzy pomyśleli również o osobach, które ze względu na pandemię COVID-19, sytuację rodzinną lub zdrowotną nie mogły uczestniczyć w klasycznej formule biegu. Z myślą o nich uruchomiono więc tzw. biegi korespondencyjne na dystansie 21km oraz „Piątkę Lechitów” dla osób, które wracają do formy i nie są jeszcze w stanie pokonać klasycznego półmaratonu.
W tym przypadku biegacz musi pokonać wyznaczony dystans w dowolnym miejscu i czasie, a następnie przesłać zapis GPS do firmy Datasport, która obsługuje bieg. Wszyscy uczestnicy, którzy pokonają trasę w jednej z formuł korespondencyjnych, również otrzymają pakiet startowy z pamiątkową koszulką i medalem!
Gnieźnieński półmaraton to wyjątkowe święto dla całego środowiska biegowego, mieszkańców Gniezna i kibiców, którzy każdego roku licznie dopingują wszystkich biegaczy. Ale to również fantastyczne wydarzenie dla nas, jako firmy która konsekwentnie już od wielu lat stawia na sport i poprzez Klub Sportowy Altom aktywnie wspiera organizację imprez biegowych.
Z przyjemnością włączamy się w organizację tego typu wydarzeń, które promują pozytywne wartości jakie niesie ze sobą zdrowy styl życia, aktywność fizyczna oraz sportowe współzawodnictwo oparte na zasadach fair play. Dlatego z dumą obserwujemy, kibicujemy i wspieramy każdą edycję Biegu Lechitów.
Raz jeszcze gratulujemy wszystkim uczestnikom, serdecznie dziękujemy organizatorom za profesjonalne i pełne pasji widowisko, a wszystkich biegaczy i kibiców zapraszamy już za rok!
Do zobaczenia na trasie!