Styl skandynawski należy do najpopularniejszych na terenie Europy. Coraz częściej gości też w polskich domach. Prekursorem tendencji polegającej na rozjaśnianiu pomieszczeń za pomocą barw był szwedzki artysta Carl Larsson. To właśnie dzięki temu malarzowi szybko przekonano się o możliwościach wynikających z zastosowania szeroko rozumianej bieli we wnętrzach.
Styl skandynawski ? rodzaje
Aktualnie funkcjonują trzy różne odmiany stylu skandynawskiego: szwedzka, duńska i fińska. W każdej z nich motywem przewodnim jest kolor biały. Odmienny bywa jedynie sposób jego dopełniania. Stylistyka szwedzka charakteryzuje się największą surowością i najbardziej zdecydowanym minimalizmem. Liczba dekoracji jest tu nieznaczna. Z kolei w stylu duńskim od razu rzucają się w oczy fantazyjne, choć bardzo subtelne detale i ozdoby. Dużą wagę przywiązuje się tu do aranżacji jadalni, a zwłaszcza do estetyki nakrywania stołu. Natomiast styl fiński to zestawienia polegające na kontraście (np. bieli z czernią, grafitem itp.). Dominujące są geometryczne bryły i proste, ale funkcjonalne formy.
Wnętrze po skandynawsku
W związku z tym, że na dużych płaszczyznach wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim odnajdujemy przede wszystkim neutralne, choć nieco monotonne odcienie bieli, szarości oraz beżu ? zachodzi konieczność przełamania nudy i wprowadzenia pewnych urozmaiceń. Skandynawskie wnętrza chętnie goszczą w swoich progach także wyraziste barwy, jak zielony, czerwony czy czarny, ale występujące na zdecydowanie mniejszych powierzchniach.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia skandynawska bazuje na bieli, połączonej z akcentami kolorystycznymi, więc z dużym powodzeniem sprawdzi się tu prosta w kształcie zastawa stołowa, ozdobiona mocnym kolorystycznym akcentem czy też garnki w intensywnym odcieniu. Ozdobione subtelnymi motywami maty i podkładki stołowe ocieplą każdą aranżację stołu. W kuchni znajdziemy praktyczne przedmioty codziennego użytku: duże kubki, proste szklanki, dzbanki czy karafki, klasyczne w formie sztućce. Kuchnie skandynawskie lubią się z dodatkami z wikliny lub drewna ? mogą to być koszyczki na pieczywo lub sztućce czy drewniane akcesoria kuchenne.
Salon w stylu skandynawskim
Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Wnętrze powinno bazować na neutralnych kolorach (biele i beże) oraz wpuszczać do pomieszczenia jak najwięcej światła ? duże, odsłonięte okna to jeden z podstawowych elementów stylu scandi. Przytulności wnętrzu doda dywan skandynawski ? taki o prostym splocie w stonowanej kolorystyce lub jasny i puchaty w stylu shaggy, który będzie wspaniałą ozdobą salonu. Ważne, by wszystkie elementy tworzyły jasną, spójną kompozycję, której przewodzą naturalne klimaty. Dlatego doskonale sprawdzi się np. lniany obrus na stół, drewniane dodatki czy liczne rośliny doniczkowe, które ożywią wnętrze.
Łazienka w stylu skandynawskim
Do łazienek urządzanych zgodnie z tendencją skandynawską warto polecić praktyczne wiklinowe kosze oraz wielofunkcyjne regały szufladowe. Tego rodzaju sprzęty są podstawą wygodnego przechowania oraz przykładem szerokiego dopasowania wymiarowego, czyli cech przez Skandynawów cenionych w sposób szczególny. Warto pokusić się również o drewniane dodatki czy plecione koszyczki na kosmetyki.
Meble skandynawskie
Meble pasujące do stylu skandynawskiego to najczęściej sprzęty wykonane z naturalnego drewna w bardzo stonowanej kolorystyce. Ważną rolę odgrywa tu także wiklina. Wykorzystanie naturalnych materiałów tworzy we wnętrzach ciepły, rodzinny nastrój.
Pokój w stylu skandynawskim powinien posiadać kilka kluczowych elementów wyposażenia, m.in. fotel skandynawski ? najczęściej wiklinowy i bujany, ozdobiony ciepłym pledem. W funkcjonalnym wnętrzu powinny znajdować się również sofa lub narożnik w stylu skandynawskim, by stworzyć komfortowe miejsce do odpoczynku i wyciszenia. Na jasnej sofie mogą znaleźć się poduszki i koce w ciekawym kolorze, będące barwnym akcentem i przełamaniem wszechobecnej bieli. Nie można też zapomnieć o wyborze odpowiedniej komody w stylu skandynawskim ? drewnianej i prostej w formie.
Dodatki w stylu skandynawskim
Na pewno nie może ich zabraknąć w skandynawskim wnętrzu. Detale dekoracyjne powinny być zdecydowane i wyraziste, gdyż to właśnie ich rolą jest ożywienie oraz nadanie wnętrzom nieco radośniejszego charakteru. Taką funkcję może pełnić szkło z kolorowymi elementami. Idealnie komponują się również wszelkiego rodzaju lampiony i świeczniki, które wieczorem wprowadzą do wnętrza nastrojowy klimat.
Na koniec warto wspomnieć o randze i istocie obrazów i obrazków. Są to elementy nieodzowne we wnętrzach skandynawskich. Imponujące zbiory są bardzo często tworzone za pomocą prywatnych zdjęć. Fotografie umieszcza się w prostych, funkcjonalnych i pasujących do siebie ramach, tworząc spójną kompozycję w postaci galerii ściennej. Często spotykane są też dodatki wykonane z naturalnych materiałów ? wikliny, drewna lub bambusa.
Japandi ? nowy trend w aranżacji wnętrz
Japandi to połączenie japońskiej harmonii i skandynawskiego minimalizmu. Te dwa style idealnie się uzupełniają, tworząc w pomieszczeniu prawdziwą oazę spokoju. Czym wyróżnia się styl japandi? Przede wszystkim bazuje na neutralnych kolorach, jak beże, szarości i brązy. W takiej aranżacji nie znajdziemy intensywnych i krzykliwych barw. W tym skandynawsko-japońskim stylu dominują również naturalne materiały: bambus, drewno, rattan, trawa, ceramika i papier ? np. w postaci lamp czy parawanów. To mieszanka japońskiej funkcjonalności i ascetyzmu ze skandynawskim hygge i jasnymi wnętrzami w bieli.
Mieszkania w stylu skandynawskim są jasne, przestronne i pełne naturalnych materiałów. Są urządzone tak, by czas w nich spędzony pozwalał na odpoczynek i regenerację. Salony w stylu skandynawskim od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Nieprzypadkowo ? wystarczy kilka prostych dodatków i wiaderko białej farby, by całkowicie odmienić swoje wnętrze.