Kawy mleczne to bardzo popularny napój wśród Polaków. Bazą wszystkich kaw mlecznych, takich jak latte czy cappuccino, stanowi oczywiście espresso. Do przygotowania prawdziwego espresso, zgodnego z zasadami włoskiej sztuki kawowej, niezbędny jest ekspres ciśnieniowy, pracujący przy 9 barach. Pyszną mleczną kawę możesz jednak również przygotować używając naparu z kawiarki.
Kawiarka znana jest także jako „Moka” – to popularne, stosunkowo niedrogie urządzenie, które umożliwia uzyskanie mocnego, gęstego, aromatycznego naparu. Prostota jej obsługi i przystępność cenowa zapewniły jej ogromną popularność. Zwłaszcza w okresie trzeciej fali kawy, gdy wzrosło znaczenie alternatywnych (wobec ekspresu ciśnieniowego) metod parzenia, kawiarka zdobyła dużą rzeszę zwolenników. Zanim doszliśmy do trzeciej fali, kawa przechodziła długoletnią ewolucję, która zaczęła się od tzw. pierwszej fali.
O pierwszej fali kawy mówi się w stosunku do okresu około połowy XIX wieku, gdy napar ten był towarem luksusowym. Na rynku pojawiły się duże marki, które miały wizję ułatwienia dostępności czarnego napoju – powstały kawy mielone i rozpuszczalne oraz pakowane próżniowo celem przedłużenia ich trwałości. Kawa do początku XX w. upowszechnia się.
Druga fala kawy kładła nacisk na jakość, świeżość i różnorodność tego naparu, który stał się produktem masowym. Często wiąże się ją z popularną siecią kawiarni Starbucks, która swoje korzenie ma w latach 1970tych – powstała w amerykańskim Seattle. W tym czasie tworzył się obraz kawiarni, jako tzw. trzeciego miejsca – pomiędzy domem, a biurem. Druga fala poczyniła pierwsze próby zerwania z masowością produktu, a także pokazała, że kawę można przygotować dobrze nie tylko w domu.
Trzecia fala kawy przypisuje ogromne znaczenie zarówno kawie, jak i jej pochodzeniu, zachęcając do degustacji i docenienia różnorodnych smaków. Wraz z jej nadejściem wzrosła również popularność tzw. alternatywnych metod parzenia. Trzecia fala kładzie duży nacisk na produkty z małych palarni, a także skrócenie łańcucha dostaw kawiarnia-producent. Rośnie również znaczenie zawodu baristy, który kojarzony jest z ogromną wiedzą na temat przygotowania napoju. W trzeciej fali powstała także kawowa subkultura, oscylująca wokół kawiarni speciality (przygotowywujących napary naprawdę topowej jakości) – to sprawia, że kawa, jako napój, zyskuje status porównywalny do wina. Kawiarka zyskała na popularności wraz z rozwojem „alternatywnych” metod parzenia kawy – jako dobry ekwiwalent ekspresu ciśnieniowego. Można zatem stwierdzić, że ten ponadczasowy produkt przeżywa obecnie drugą młodość.
Historia kawiarek sięga początków XX wieku, a ich wynalazcą był Włoch Alfonso Bialetti. W 1933 roku stworzył kawiarkę o charakterystycznym kształcie, która bardzo szybko stała się popularna we Włoszech i na całym świecie. Dzięki prostocie i efektywnemu sposobowi parzenia kawa z kawiarki szybko zdobyła uznanie wśród kawoszy, szczególnie tych, którzy poszukiwali rozwiązania bardziej ekonomicznego od tradycyjnych ekspresów. Można zaryzykować stwierdzenie, że da się ją znaleźć w każdym włoskim domu – i nie będzie to w żadnym wypadku przesada.
W ofercie Altom dostępne są kawiarki ze stali nierdzewnej. W przeciwieństwie do tradycyjnych kawiarek aluminiowych, można używać ich swobodnie na wszystkich rodzajach płyt grzewczych, w tym także na kuchenkach indukcyjnych. Tradycyjna kawiarka aluminiowa, aby użyć jej na indukcji, wymaga zastosowania specjalnego adaptera. Kawiarki wykonane ze stali są dużo bardziej uniwersalne, ponieważ można je stosować na wszystkich rodzajach kuchenek. Jeżeli dużo podróżujemy i w wynajmowanym apartamencie, pokoju lub kamperze dostępna jest wyłącznie indukcyjna płyta grzewcza, stalowy zaparzacz świetnie się sprawdzi. Moka jako urządzenie do przygotowywania kawy cechuje się bardzo wysoką mobilnością. Nie wykorzystuje ona papierowych filtrów, nie zajmuje dużo miejsca, natomiast kawa i woda to wszystko czego trzeba, poza samą kawiarką, by cieszyć się poranną dawką kofeiny.
Proces przygotowania kawy w kawiarce jest relatywnie prosty, co dodatkowo przyczyniło się do jej popularności. W dolnym pojemniku kawiarki umieszcza się wodę, a ciśnienie powstałe w wyniku ogrzewania wody powoduje, że para wodna wypycha napar przez zmieloną kawę, przepływając przez nią. Napar trafia do górnej komory kawiarki gotowy do podania. Kawiarka nie jest w stanie uzyskać tak wysokiego ciśnienia jak ekspres ciśnieniowy, dlatego napar z kawiarki ma trochę inny charakter i smak niż tradycyjne espresso. Mimo to, cechuje się on wysoką intensywnością smakową, a kawosze z kręgów „trzeciofalowych” akceptują go jako dobrą bazę dla kaw mlecznych, takich jak latte czy cappuccino. Dla wielu miłośników kawy kawiarka stanowi świetną alternatywę dla droższych ekspresów ciśnieniowych, pozwalając na przygotowanie kawy „na budżecie” bez rezygnacji z bogatego smaku i aromatu. To niewątpliwie jeden z powodów, dla których kawiarka zdobyła tak szerokie grono zwolenników na całym świecie.
Sprawdź w sklepie internetowymDla klientów indywidualnych Sprawdź w hurtowni internetowejDla podmiotów gospodarczych