Wspólne gotowanie z rodziną czy znajomymi staje się w Polsce coraz popularniejsze. Również publiczne przyrządzanie posiłków przez znane i sławne osoby to już właściwie norma. Chętnie próbujemy nowych produktów i nie boimy się kuchennych eksperymentów. Dlatego nieustannie dyskutujemy o smakach i wymieniamy się przepisami oraz coraz częściej uczestniczymy w warsztatach kulinarnych. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że zorganizowanie tego typu szkolenia nie należy do najłatwiejszych.
Z nauką gotowania spotykamy się dziś praktycznie na każdym kroku. Wiedzę kulinarną można zdobyć z programów kulinarnych oraz podczas profesjonalnych warsztatów kulinarnych, które umożliwiają wypróbowanie własnych sił, konfrontację z ewentualnymi błędami i dalsze udoskonalanie umiejętności. Każdy kurs gotowania, zmusza organizatora do odpowiedniego przygotowania przedsięwzięcia oraz zaopatrzenia się we właściwe wyposażenie kuchenne.
Same produkty spożywcze mistrza kuchni nie uczynią
Wiadomo, że bez produktów spożywczych nie stworzymy żadnego dania, ale w sztuce gotowania nie tylko one są niezbędne. Cóż bowiem będzie w stanie wykonać nawet światowej klasy kucharz, jeśli nie będzie miał do dyspozycji odpowiednich garnków, patelni, rondli, brytfann i innych naczyń kuchennych. To zupełnie niezbędne elementy wyposażenia każdej kuchni, a tym bardziej ? warsztatowej. Najlepiej oczywiście, jeśli będziemy dysponować naczyniami wysokiej jakości, wykonanymi z dobrych materiałów i występującymi w zróżnicowanych rozmiarach. Na szczęście takich właśnie naczyń nie brakuje dziś na rynku. Ich zróżnicowanie zauważa się zarówno pod względem wielkości, jak i przeznaczenia. Posiadanie jednej, uniwersalnej patelni oraz standardowego kompletu garnków to już historia. W ostatnim czasie prym wiodą naczynia przystosowane do używania na nowoczesnych płytach indukcyjnych oraz takie, które dodatkowo można wstawiać do piekarników. Powłoki zapobiegające przywieraniu potraw oraz ergonomiczne rączki i uchwyty są już właściwie standardem. Do łask wielu kucharzu powracają też tradycyjne i dłużej znane naczynia emaliowane. Są one dostępne w wielu modnych kolorach, wzorach i rozmiarach, co powoduje łatwość dopasowania do każdej kuchni. Interesującą propozycję stanowią także tzw. garnki wielozadaniowe, w których przyrządzimy m.in. zdrowe i pożywne posiłki na parze.
Bez przyborów kuchennych nie ma gotowania
Garnki i patelnie to jedno,a drugie to mali kuchenni pomocnicy, bez których nie przyrządzimy większości dań. Zarówno w tradycyjnej kuchni, jak i na warsztatach kulinarnych potrzebne będą wszelkiego rodzaju miski, trzepaczki, ubijacze, ugniatacze, wałki, tłuczki, oraz tzw. duże sztućce kuchenne. Mając je na myśli wymienić należy przede wszystkim zróżnicowane rozmiarowo łyżki wazowe, chochelki, łopatki, szpikulce do przewracania mięs, itp. Z pewnością przyda się również wyciskacz do czosnku, otwieracz do konserw, cedzak oraz praktyczna
i wielofunkcyjna ? tarka o różnych przekrojach oczek. Takie akcesoria można byłoby wymieniać niemal w nieskończoność. Ich przydatność zależy głównie od rodzaju przyrządzanych potraw.
Na koniec zastawa i sztućce
Przyrządzone na warsztatach kulinarnych dania wymagają naturalnie oceny (zarówno smakowej, jak i wizualnej). Nie bez znaczenia pozostaje zatem odpowiedni dobór efektownych talerzy, sztućców oraz szkła. Mistrzowie sztuki gotowania doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest to, w jaki sposób konkretna potrawa zostanie podana. W powiedzeniu, że ?jadamy oczami? jest bowiem sporo prawdy. Za ponadczasową i do wszystkiego pasującą uważa się białą porcelanę, proste w formie sztućce i eleganckie, przezroczyste szkło. Jednak pokaz kulinarny wcale nie musi kończyć się aż tak standardowo. Bardzo modne w ostatnim czasie są talerze o wyrazistej kolorystyce czy geometrycznych wzorach. Urozmaiceń warto poszukać także w szkle stołowym. Piękne, duże kieliszki na kolorowych nóżkach z pewnością dodadzą uroku podawanym daniom i zachwycą nawet najbardziej surowych w swych ocenach jurorów kulinarnych.