23.03.2017

Wiosna w kuchni

Obecnie nie tylko w naszych kuchniach, ale również w naszym codziennym życiu rządzi CZAS. Chcemy być dyspozycyjni w pracy, sprawdzić się w roli partnera i rodzica, przybywa nam więc zajęć i obowiązków. Jak w codziennej gonitwie znaleźć jeszcze czas na przygotowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków? Jak gotować, żeby było zdrowo?

Zdrowe żywienie, to przede wszystkim wybór zdrowych produktów, z dobrych, sprawdzonych źródeł. Niezwykle ważne jest zawsze planowanie ?  komponowanie posiłków, wygospodarowanie czasu na ich przygotowanie oraz odpowiednie przechowywanie. Żeby w ciągu dnia zaspokoić głód, a jednocześnie ustrzec się przed pokusą fast foodów czy szybkich (słodkich!) przekąsek, warto zabierać ze sobą zapas jedzenia. Pomocne będą wszelkiego rodzaju pudełka, śniadaniówki, lunch boxy czy pojemniki na sałatki. Te nowoczesne mogą posiadać wkład chłodzący, pojemnik na sos lub mini sztućce.

Pełnowartościowym posiłkiem, który bez problemu zabierzemy ze sobą do pracy czy szkoły, będzie lekka sałatka. Zamiast ciężkich sosów, wystarczy sok z cytryny, świeże zioła i kilka kropli dobrego oleju. Aby była bardziej pożywna do lekkich sałat, warto dodać warzywa strączkowe np. ciecierzycę, zdrowe kasze (np. orkiszową czy jaglaną), a także kawałki grillowanej ryby, drobiu lub cukinii czy papryki.

Do grillowania w warunkach kuchennych doskonałe są patelnie marki Valdinox, wyróżniające się jakością i spełniające najwyższe wymagania szefów kuchni. Taka patelnia, z powłoką nieprzywieralną i grubym dnem, zapewni smażenie niemal zupełnie bez tłuszczu lub z niewielką jego ilością. Hitem kulinarnym jest ostatnio olej kokosowy, uważany za najzdrowszy olej na Ziemi, ponieważ nie odkłada się w komórkach, tylko w całości jest przetwarzany przez nasz organizm na energię. Warto jednak pamiętać także o mniej egzotycznych i równie zdrowych tłuszczach, obecnych w polskiej kuchni od setek lat ? m.in. o oleju lnianym czy rzepakowym.

Zdrowe dania lub ich składniki (kasze, warzywa strączkowe) możemy gotować na zapas, pod warunkiem, że będą prawidłowo przechowywane w lodówce. Najlepiej wybrać do tego celu pojemniki szklane lub ceramiczne. Najlepsze do gotowania i przechowywania są garnki emaliowane ? ich wnętrze pokryte jest powłoką ceramiczną, która po wypaleniu w piecu, w temperaturze 800 st. C, staje się szklista. Dzięki swojej gładkości i szczelności uniemożliwia gromadzenie się bakterii ? jest zatem higieniczna i nie wpływa na jakość przyrządzanych potraw. Jest kwasoodporna, wolna od ołowiu i innych szkodliwych substancji, więc nie wchodzi w reakcje z żywnością.

Zdrowe i lekkie posiłki wcale nie muszą być pozbawione mięsa. Niestety w ofercie sklepów coraz trudniej jednak o wyroby pozbawione sztucznych dodatków, wypełniaczy i nadmiaru soli. Pewnie na co dzień nie zawsze się to uda, ale polecamy, by pokusić się przygotowanie wędlin  czy pasztetów domowej roboty. Nie trzeba do tego wcale wiele pracy, a efekty będą nieporównywalnie lepsze i z pewnością będą przywodzić na myśl dawne smaki z kuchni naszych mam lub babć. Niezwykle pomocny będzie tu domowy szynkowar ? który wbrew pozorom jest prosty w obsłudze i nie wymaga wcale umiejętności masarskich. Wystarczy umieścić w nim zamarynowaną porcję mięsa (drobiu, wołowiny czy wieprzowiny np. schabu), a resztę załatwi za nas to sprytne urządzenie. Specjalna pokrywa pod ciśnieniem dociśnie mięso, skompresuje je ? przez co nabierze ono owalnego kształtu i odpowiedniej konsystencji. Po zagotowaniu całości powstanie pyszna, pełna naturalnego smaku i zdrowa wędlina, którą z powodzeniem będziemy mogli pokroić na plasterki i zjeść z kromką żytniego razowca.

Na wiosnę pewnie najłatwiej będzie nam zacząć naszą własną kuchenną rewolucję prozdrowotną. Zachęcając do zmian proponujemy, by wprowadzać je stopniowo, ale systematycznie. Nie dajmy się zniechęcić drobnymi niepowodzeniami, ani przytłoczyć nadmiarem zakazów i zaleceń. Małymi krokami uda nam się osiągnąć cel. Życzymy powodzenia? i dużo zdrowia, nie tylko na wiosnę!