21.07.2022

“Smaczki, Smaki i Przysmaki Gnieźnieńskiej Kuchni”

kgw

“Smaczki, Smaki i Przysmaki Gnieźnieńskiej Kuchni” to kulinarny konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Hotel Pietrak oraz Centrum Kultury „Scena to dziwna”, podczas której uhonorowani zostają twórcy najsmaczniejszych dań regionalnych. W każdej edycji biorą udział Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu gnieźnieńskiego, a wśród zaproszonych gości nie brakuje przedstawicieli lokalnych władz samorządowych i parlamentarnych.

W sobotę, 9 lipca 2022 roku, w Ogrodach Hotelu Adalbertus odbyła się X jubileuszowa edycja konkursu. Do Gniezna przyjechały najlepsze gospodynie z ogromnym talentem, smakiem i doświadczeniem kulinarnym. Sponsorem głównym X jubileuszowej edycji konkursu była Firma Altom. Dla nas jako firmy rodzinnej pochodzącej z Gniezna i właściciela marek naczyń do gotowania Silesia RybnikVALDINOX, ważne jest dla nas podtrzymywanie tradycji i kultury wielkopolskiego regionu.

W kulinarnej rywalizacji wzięło udział sześć gminnych reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Gniezno, Gminy Trzemeszno, Gminy Czerniejewo, Gminy Niechanowo, Gminy Witkowo oraz Gminy Kiszkowo.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich miały okazję do prezentacji swoich wyrobów na stanowiskach degustacyjnych, a także gotowała przed zgromadzoną publicznością swoje popisowe konkursowe danie. Efekty prac, zarówno na stanowiskach promocyjnych, jak i powstałych podczas konkursu gotowania „na żywo”, oceniało jury, któremu przewodniczył Szef Kuchni Hoteli Pietrak Wojciech Gubański. Oceniano nie tylko doznania smakowe, a również nawiązania do tradycji regionalnej kuchni, jakość wykorzystanych produktów oraz estetykę podania potraw.  Jury doceniało również nowatorskie podejście do przygotowania regionalnych potraw.

kolo gospodyn

 

Zwycięzcy:

I miejsce: KGW Czerniejewo,

II miejsce KGW Niechanowo,

III miejsce KGW Gminy Gniezno.

 

Wyróżnienia:

KGW Trzemeszno za najlepsze stoisko promocyjne,

KGW Kiszkowo za najlepszą nalewkę,

KGW Gniezno za najlepsze ciasto.

 

Wszystkie reprezentacje otrzymały upominki w postaci bonów do sklepu Altom. Gratulujemy wszystkim Zwycięzcom i dziękujemy za udział w najsmaczniejszym konkursie Gniezna!

wygrana